Zima je už v plnom prúde a vy sa zamýšľate, čím by bolo najlepšie posypať vašu príjazdovú cestu ku vašej spoločnosti, parkoviská, chodníky okolo budov tak, aby boli bezpečné a nekĺzalo sa na nich?
Poďme sa v tomto článku spolu pozrieť na niekoľko najčastejších druhov posypových materiálov.
Naše posledné zimy sú nepredvídateľné. Najskôr sneží, potom prší, je odmäk, cez noc to primrzne a je z toho terén, na ktorom hrozí veľké riziko šmyku a následne aj riziko, že si človek môže fatálne ublížiť. Ako si s týmto problémom poradiť ?
V tomto prípade je najpoužívanejším prostriedkom na likvidáciu tejto hrozby v teréne posypová soľ.
Posypová soľ svojimi vlastnosťami spôsobuje fyzikálno-chemickú reakciu, ktorej následkom je skvapalnenie tuhého snehu, prípadne zamrznutej vody čiže ľadu.
Problémom tohto posypového materiálu je však ten, že podľa vyhlášky sa nepovoľuje úplne všade.
V Zákone o ochrane životného prostredia a súvisiacich vykonávacích predpisoch sa môžete dozvedieť konkrétne kde a za akých podmienok je zákaz posypu určitými materiálmi ako je posypová soľ a pod.
Pre priblíženie, môže ísť pri použití určitých posypových materiálov k znečisteniu vodných tokov a spodných vôd, ale aj pôdy. Škodí aj stromom a ostatným rastlinám, ktoré sú poblízku.
Z pohľadu stavebných predpisov, pri dlhodobom použití posypovej soli môže dôjsť k narušeniu nosných konštrukcii koróziou.
Čiže v konečnom dôsledku, na pozemku by ste použitie posypovej soli mali dôkladne zvážiť.
Ak sa rozhodnete použiť posypovú soľ alebo inak chlorid sodný, navyše zmysel použitia má len do určitej teploty a to -10°C. Pri nižších teplotách je už neúčinná.
Na nižšie teploty je účinnejší chlorid vápenatý, ktorý je účinný až do -35°C. Cenovo je ale podstatne drahší než posypová soľ.
Medzi ďalšie chemické posypové materiály (soli) patria tiež : chlorid horečnatý, soľanka, síran amónny, chlorid draselný, močovina a octan draselný.
Chlorid horečnatý je biela, hygroskopická látka, ktorá sa získava z morskej vody. Používa sa aj ako posypová soľ (resp. prímes) na zimný posyp.
Nie je vhodný ako preventívny posypový materiál, ale ako likvidačný.
Soľanka je roztok vody a soli v pomere 22:1 a používa sa na zvlhčenie soli pri posype. Zvlhčením sa zaistí rýchlejšie pôsobenie posypu.
Ďalšou alternatívou, menej škodlivou pre prostredie, na rozdiel od solí, sú inertné materiály (štrk, piesok a brizolit a pod.). Jedinou nevýhodou týchto materiálov je, že keď príde nová snehová nádielka, musíte proces posypávania opakovať nakoľko tieto materiály nemajú v zlúčení so snehom alebo ladom žiadnu chemickú reakciu, ako napríklad už spomenuté soli.
Ekologický inertný posypový materiál – Ekogrit je posypový materiál bez chemických prímes, ktorý je zdravotne nezávadný bezpečný pre ľudí zvieratá aj zeleň.
Používa sa prevažne na miestach kde je zakázaný chemický posyp z dôvodu ochrany prírody a z dôvodu stavebnej ochrany (betónové nadzemné parkoviská).
Výhoda tohto druhu posypového materiálu je vysoká účinnosť, recyklovateľnosť, nízka hmotnosť a zdravotná nezávadnosť. Ekogrit pôsobí až do teploty – 15°C.
Po jeho aplikácii je na pohľad možno menej atraktívny z dôvodu že sa zmení na kašu pripomínajúcu popol.
Špecifickým a účinným posypovým materiálom je aj tzv. andezit.
Ide o hrubé drvené kamenivo – vápenec, ktorý je vhodný ako ekologický posypový materiál na cesty v zimnom období. Inertný posypový materiál sa najbežnejšie používa frakcie 0-4 a 4-8.