Zimná údržba exteriérov zahŕňa súbor činností, ktoré riešia problematiku zimného obdobia a to spriechodnenie ciest od nánosov snehu, či už tuhého alebo rozpusteného pri odmäku tzv. kaše, prípadne čistenie zamrznutých plôh s ľadom, ďalej strojovým alebo manuálnym posypom ciest chodníkov a rôznych príjazdových ciest ku objektom.
Profesionálne spoločnosti používajú na údržbu exteriérov rôznych objektov firiem a spoločností vo väčšej miere strojové mechanizmy, nakoľko sú tieto objekty, prevažne, podstne väčších rozmerov než súkromný rodinný dvor a bolo by to časovo a výkonnostne nemožné.
Samozrejme ani veľké firmy sa nezaobídu bez manuálneho dočisťovania plôch. Jedna z hlavných a podstatných služieb ktoré spoločnosti na údržbu ponúkajú je aj tzv. pohotovosť alebo paušál.
Pohotovosť je rezervácia stroja a strojníka, a človeka na ručný odhrn, k dohodnutému objektu a v prípade potreby následnej údržby tohto objektu.
Táto služba sa vykonáva na základe dohodnutej zmluvy/objednávky počas potrebných dní, týždňov resp. mesiacov štandardne od novembra do marca.
Alternatíva 1: Pohotovosť + samotný výkon
Pohotovosť = nástup do 1 – 2 hodín od zavolania, resp. areál pripravený na určený čas.
Samotný výkon, môže byť fakturovaný hodinovou sadzbou rozdelenou na ručný a strojový odhrn / posyp alebo cenou za m2.
Výhody cien za hodiny: keď je nízky spád snehu, samotný zásah je krátky a strojný a ručný odhrn je vykonaný rýchlejšie, a teda zákazník ušetrí.
Málo snehu = malé náklady.
Nevýhody cien za hodiny: keď je veľa snehu samotný zásah je dlhší a teda viac hodín na objekte. Veľa snehu = veľké náklady.
Ceny za m2: Bez ohľadu na výšku snehu je cena za zásah rovnaká a zákazník sa nerozčuľuje, či sa raktor motá alebo ručný pracovník nie je dostatočne aktívny. K uvedenej cene je potrebné vedieť plochu objektu. Niektoré profesionálne firmy si vďaka internetu dokážu zistiť metráž vášho areálu, pokiaľ sú plochy zimnej údržby zjavné.
Pohotovosť sa môže ešte deliť na:
Automatickú pohotovosť – zákazník dostáva bezstarostnosť a prenesie zodpovednosť za bezpečnosť na poskytovateľa.
Servis je dohodnutý vopred riadnou zmluvou / objednávkou na určité obdobie (november až marec).
Zmluvne je dohodnutý čas, miesto, špecifikácia prác (výška snehu) a samozrejme aj sankcie. Zákazníkovi s takouto dohodnutou zmluvou sú služby poskytované prioritne. Výjazdy si organizuje dohodnutá spoločnosť na údržbu a teda jej dispečeri. Je zásadné, potvrdiť si každý zásah hneď po vykonaní, pretože na konci mesiaca je +15C a niektorí zákazníci zabudnú, že to bol tento mesiac, čo tak snežilo a traktory s ručnými odhŕňačmi uňho strávili časť života.
Pohotovosť na objednávku – spoločnosť prípadne súkromná osoba si služby objednáva vždy telefonicky podľa svojho uváženia.
Väčšinou to býva ráno do príchodu zamestnancov, zákazníkov, tovaru. Pohotovosť sa bežne účtuje november – marec.
Zákazník možno ušetrí na pár zákazkách, ale prichádza o komfort nesledovať počasie a je stále plne zodpovedný za bezpečnosť klientov, zamestnancov a tovarov.
Ak si chcete zimnú údržbu zarezervovať, nestačí si zaplatiť len napr. „január“ pretože zamestnanci a firmy nie sú odkázaní, len na jeden mesiac.
Firmy a živnostníci musia platiť odvody sociálnej a zdravotnej poisťovni, leasingy, nájmy aj v mesiacoch, kedy nemajú príjem.
Paušálom alebo pohotovosťou, je potrebné si firmu takouto formou zarezervovať. Pokiaľ si firmu a ona svojho pracovníka na zimu nezaistíte, pôjde pracovník v zime na dovolenku alebo do fabriky za pás a odtiaľ sa k vám nedostane do 1 – 2 hodín od zavolania.
Mimo paušálne a pohotovostné produkty patria: posypový materiál, vývoz snehu, úložisko snehu, odstraňovanie snehu zo striech, odstraňovanie cencúľov, zametanie snehu, zametanie inertného materiálu a pod. sú vecou individuálnej dohody.
Alternatíva 2: Paušál
V paušále je zahrnutá pohotovosť, monitoring a zásahy podľa potreby.
Tu má výhodu zákazník, že u poskytovateľa tejto služby má najvyššiu prioritu.
Ďalšou výhodou je, že zima zákazníka finančne neprekvapí, pretože si vie na uvedenú službu vyčleniť budget. Samozrejme dodávateľ služby preberá zodpovednosť za kompletnú bezpečnosť.
Postup zimnej údržby má svoje zásady.
V prvom rade by malo prísť odstránenie nánosov snehu.
Ideálne je, pokiaľ máte istotu, že bude snežiť, inkriminované plochy posoliť. Sneh sa nebude na povrchu hneď držať, bude sa topiť hneď pri dopade a udrží sa ho menej. Prechádzajúce vozidlá neujazdia napadaný sneh.
Ak objekt pred snežením neposolíte, nevadí. Len je potrebné prísť na zásah včas. Ešte pred príchodom vozidiel, ktoré by ujazdili čerstvo napadaný sneh.
Tento krok sa musí vykonať, ak sa zanedbá, vzniká ľad.
Takže, ak si zásahy objednávate, likvidácia ľadu je vo vašej réžii. Ak sú zásahy na dodávateľovi zimnej údržby, ľad je reklamácia a mal by ju odstrániť dodávateľ na vlastné náklady.
Včasným odhrnom a solením zabránite tvorbe ľadu.
Samozrejme sú výnimky, keď rovno padá ,,snehodážď“, to nie je typický ľad vzniknutý udupaným snehom.