Prvý jarný deň, ktorý prichádza 20.3.2021, prináša okrem radosti tých, ktorý majú radi typické jarné počasie aj čas, kedy sa treba postarať o zobúdzajúce sa trávniky na pozemkoch, cesty, chodníky.
Všetok exteriér, ktorý už na pohľad vidieť, že po zime dostal zabrať a treba spraviť na ňom určité každoročné úpravy.
Medzi typicky jarnú údržbu patrí v prvom rade aj vertikutácia, ktorou sme sa zaoberali v predchádzajúcom článku s názvom Vertikutácia a aerifikácia trávnika.
Je to neodmysliteľná súčasť jarnej údržby, pri ktorej, ako už vieme, dodáme zemine a korienkom rastlín potrebný kyslík prevzdušnením, čiže vertikutáciou, a rovnako tak aj aerifikáciou. Rozdiel medzi týmito operáciami sa dozviete v spomínanom článku vyššie.
Celkový vzhľad exteriéru má vplyv na bývanie, prípadne užívanie tohto exteriéru. Mal by byť upravený, čistý, bez nánosov a celkovo atraktívny.


Na jar sa na trávnikoch stretneme s tzv. plesňou snežnou (Fusarium nivale), na plochách trávnika viditeľné ako biely povlak.
Prejavuje sa predovšetkým po roztopení snehu na jar, ale aj na jeseň a v zime, kedy môžu byť viditeľné prvé náznaky tejto plesne.
Odumreté rastliny sú pokryté mycéliom huby belavej až naružovelej farby. Mycélium často pripomína „pavučinu„.
Ak je napadnutá malá plocha, pleseň sa dá odstrániť vyhrabaním a príroda si už ďalej poradí aj sama. Pokiaľ sa jedná o väčšie plochy trávnika v areáloch, tu volíme postrek, ošetrenie fungicídom s účinnou látkou prochloraz, propiconazole, trifloxystrobin, fenarimol, mancoze. V prípade silného napadnutia je treba pôdu prekypriť a znovu osiať. Dbáme na to aby sme pri osievaní použili čo najpodobnejšiu trávnu zmes, vtedy je výsledok uspokojivý. Je treba dodať, že po zime niektoré plochy bývajú od dlhodobej hustej snehovej pokrývky vypálené, ktoré pripomínajú tvar mapky čiže je potrebné ich takisto dosiať.
Ďalšou činnosťou je hnojenie. Tým, že vertikutáciou a aerifikáciou čistíme trávnik od vyschnutých stebiel a korienkov spálených po zime, vyberáme tým nechcené minerály a celkovo výživu, ktorá slúži rastlinám na kvalitný vývin, čiže je potrebné ich tam nejakou formou vrátiť, a to je práve hnojením.
V priebehu vegetácie potrebuje tráva prevažne dusík. Hnojenie dusíkatými hnojivami rozdeľujeme minimálne na trikrát. Na jeseň používame hnojivo s väčším obsahom draslíka a fosforu, čím sa podporí koreňový systém a zníži sa riziko vymrznutia a napádania hubovými chorobami.
