Výruby a výseky sa robia podľa potreby v prípade, ak konáre stromov siahajú do vedenia vysokého napätia, korene do plynového, tepelného potrubia, do základov stavieb, prípadne zasahujú do pozemku niekoho iného.
V neposlednom prípade sú situácie, kedy stromy priamo ohrozujú okolitých obyvateľov svojím rozpoložením, poškodením kmeňa alebo konárov.
Mnohokrát sú to náletové dreviny, ktoré sme si nepriali mať, ale i napriek nášmu nesúhlasu sa nám usadili a rozrástli na pozemku. Býva to vtedy, ak sa o ,,hospodárstvo” pravidelne nestaráme.
Tieto výruby a výseky presne usmerňuje vyhláška, na ktorú si nižšie v tomto článku môžete kliknúť a v nej sa dočítate presné usmernenia v daných lokalitách za určitých špecifických podmienok.
47 prísl. Zákona 543/2002 Z. z.
(1) Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny.
(2) Vlastník, správca alebo nájomca pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi, správcovi alebo nájomcovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
(3) Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník, správca alebo nájomca a po vyznačení výrubu dreviny.
(4) Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje